Úvodní stránka > Aktuality > Uniformy vojáků ozdobily vlčí máky

Uniformy vojáků ozdobily vlčí máky

Uniformy příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích ozdobil v těchto dnech květ vlčího máku. Ten je již neodmyslitelným symbolem Dne válečných veteránů a vojáci jeho nošením v klopě saka či maskáčové blůzy vzdávají úctu všem obětem válečných konfliktů.

Červený kvítek obdrželi za svůj příspěvek do sbírky, kterou při příležitosti Dne válečných veteránů pořádá Vojenský fond solidarity. Zapojili se do ní lidé z celého útvaru. Jen na rotě zabezpečení se již vybralo téměř 5 000 Kč. „Do Vojenského fondu solidarity jsme se rozhodli přispět již dříve – nezávisle na sbírce, která probíhá v těchto dnech. Finanční prostředky shromažďujeme zhruba od poloviny září,“ vysvětlil nadrotmistr František Mutl, který u jednotky sbírku inicioval.

 

Příslušníci roty zabezpečení shromažďují finanční prostředky již od poloviny září.

 

Smyslem Vojenského fondu solidarity je pomáhat vojákům nebo jejich rodinám v tíživé životní situaci. „Kdo jiný by měl tedy přispět, když ne vojáci,“ uvedla nadrotmistryně Pavla Beckerová. Zároveň připomněla, že služba vojáků, nejen při nasazení v zahraničních operacích, není jednoduchá. „Osud vojáků a jejich blízkých mi není lhostejný. A proto když mohu, pomůžu,“ dodala vojákyně. Ani četař Josef Kmec neváhal a přispěl do sbírky. „Člověk nikdy neví, co se stane. Každý z nás může někdy potřebovat pomoc,“ doplnil vojenský řidič.

Do Vojenského fondu solidarity může přispět i civilní veřejnost. Zájemci tak mohou učinit během pietního aktu u příležitosti Dne válečných veteránů, který se koná v pátek 11. listopadu od 11 hodin u strakonického památníku Na Dubovci. Jako poděkování za dobrovolný příspěvek obdrží od vojáků květ vlčího máku.

Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu. Toto datum bylo stanoveno podle dne, kdy bylo podepsáno příměří na konci první světové války – 11. listopadu 1918 poblíž města Compiégne. Rudý květ vlčího máku, symbol Dne válečných veteránů, má svůj původ v básni nazvané V polích flanderských. Jejím autorem je vojenský lékař podplukovník John McCrae z Kanady, který za první světové války sloužil v Evropě. Ačkoliv byl vojenským chirurgem, nemohl si zvyknout na útrapy a bolest raněných vojáků. Svou bolest mírnil psaním básní.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru