Home page > Aktuality > Generál Opata ocenil strakonické vojáky za poskytnutí první pomoci

Generál Opata ocenil strakonické vojáky za poskytnutí první pomoci

V pondělí 8. února ocenil náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata pět statečných vojáků, kteří zachránili lidské životy či zabránili obrovským škodám na majetku. Za pohotové jednání a včasný zásah jim předal certifikáty Laudi Memorabilis, plakety za záchranu života a minci.

Společná fotografie

„Je až s podivem, do jakých neobvyklých situací se naši vojáci dostali, o to je pro mě více potěšující, jak si dokázali poradit a vše zdárně zvládnout. To svědčí o jejich dobré připravenosti a vycvičenosti,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Dramatické chvíle jako z hororu zažil ve stanici metra v Praze desátník Karel Sokol z 13. dělostřeleckého pluku Jince, když jel v brzkých ranních hodinách do práce. „Byl jsem svědkem potyčky mezi mužem a ženou. Žena ohrožovala muže nožem na nástupišti a poté také v metru, chtěla ho bodnout. Snažil jsem se celou situaci uklidnit. Když v nestřeženém okamžiku žena nůž upustila, rychle jsem ho odkopl a zvedl,“ popsal desátník Sokol. Dělostřelcova duchapřítomnost zabránila trestnému činu a zachránila muži život.

Požár rodinného domu v obci Loštice mohl skončit velkou tragédií. Nestalo se tak díky statečnému a rychlému zásahu desátníka Rostyslava Hoška ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací Olomouc. Voják z hořícího domu zachránil důchodkyni, když vykopl dveře do jejího bytu a vyvedl ji ven, pokusil se také vyprostit muže a přivolal hasičskou jednotku. Svým jednáním zachránil lidský život a eliminoval škody na majetku.

Četař Petr Kokoška a desátník David Kavan z 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice byli v rámci boje proti koronaviru nasazeni ve Stodské nemocnici. Mladá žena hospitalizovaná na covid jednotce náhle upadla do bezvědomí, zastavilo se jí srdce. Vojáci okamžitě jednali a ženu začali resuscitovat. Záchrana, kterou prováděli v ochranných oblecích, trvala 40 min a byla úspěšná. Podařilo se jim obnovit životní funkce. Podle slov hlavní sestry byla jejich pomoc zcela zásadní a pro záchranu života rozhodující.

Dalším oceněným vojákem byl rotný Marek Šťastný z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Profesionálně pomohl muži, který zkolaboval a několikrát upadl do bezvědomí na čerpací stanici v Hodkovicích nad Mohelkou. Udržel ho při vědomí až do příjezdu záchranné služby.

 

Foto: prap. Petr Dohnal, archív 25. plrp

Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová (převzato z webu MO)

Fotogalerie

Nahoru